Kraina refleksji

Założyłyśmy tego bloga, ze względu na potrzeby szkolne. W związku z tym, że należymy do redakcji gazetki szkolnej naszego gimnazjum, blog będzie poświęcony naszym refleksjom i opiniom na rozmaite tematy. Każdy post będzie miał inną formę prasową, takie jak : recenzje, sondy, felietony, komentarze czy wywiady. Mamy nadzieję, że zainteresują Was te wywody, a nasza praca nie pójdzie na marne. Dzięki temu blogowi pogłębicie wiedzę na temat dziennikarstwa i dowiecie się nieco o otaczającej nas na codzień rzeczywistości. Miłej lektury!

piątek, 8 czerwca 2012

Czy współcześnie możemy zauważyć podobny do zaprezentowanego w ,,Antygonie” – Sofoklesa, konflikt wartości?


               Na podstawie definicji słownikowej konflikt to, różnica między wartościami, postawami itp., której nie sposób usunąć. Czy w dzisiejszym świecie możemy dostrzec sprzeczne racje? Uważam, że obecnie nie mamy do czynienia ze sporem między prawami państwowymi, a boskimi. Wobec tego postawmy sobie pytanie: Czy współcześnie możemy zauważyć podobny do zaprezentowanego w ,,Antygonie” – Sofoklesa, konflikt wartości?

               Konflikt dramatu opiera się na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest moralno-prawna, która głosi niezgodę między zasadami pisanymi, a niepisanymi. Kreon reprezentuje państwo, uważa, że wszyscy obywatele są równi. Natomiast Antygona kieruje się głęboką wiarą i przykazaniami religijnymi. W XXI wieku w państwie Polskim w konstytucji występuje akt, który pozwala prezydentowi stosować prawo łaski osób skazanych przez sądy. W tym oto przypadku mógłby znieść karę Polinejkesa – brata Antygony i pochować go zgodnie z obrzędami religijnymi.

               Przejdę do omówienia sporu politycznego. Kreon rozporządza zakaz pogrzebania zdrajcy ojczyzny - Polinejkesa. Jednak jego siostra Antygona poczuwa się do obowiązku pochowania obu braci tak samo. Uważa, że dekret wydany przez Kreona nie ma podstaw do jego przestrzegania. Najlepiej potwierdzą to słowa Antygony:  "[...] ani Zeus tego nie zakazał, ani bogini sprawiedliwości […], nie ustanowiła takich praw; nie wierzyłam też, aby twój zakaz dawał człowiekowi moc łamania praw niepisanych, praw, które są niezmienne.’’ W dzisiejszych czasach takie konflikty nie występują. Państwo stara się nie ingerować w sprawy religijne. Prezydent nie ma uprawnień do wydawania decyzji, które decydowałyby o pogrzebie obywateli państwa.

               Niewątpliwie zdarzają się w państwie sytuacje, która prowadzą do niezgody między nim, a religią dominującą w kraju. Pozwala to wyciągnąć wniosek, że jednak we współczesnym świecie możemy zauważyć podobne konflikt wartości. Dobrym przykładem świadczącym o takim przypadku jest spór o zezwolenie wykonywania aborcji czy eutanazji w Polsce. Wierzący lud jest przeciw przyjęciu takiej ustawy, jednakże są obywatele, którzy chcą, aby te prawo zalegalizować. Obecnie w Polsce aborcja i eutanazja jest zakazana. W tym wypadku państwo jest w rozdarte między dwoma stronami, co powoduje konflikt wartości.

               Moim zdaniem mimo kilku skrajnych przypadków we współczesnym świecie nie mamy do czynienia do zaprezentowanego w ,,Antygonie”- Sofoklesa konfliktu wartości. Państwo stara się nie ingerować w sprawy religijne i szanuje wiarę swoich obywateli ustanawiając, np. święta religijne wolnymi od pracy. Kraj reprezentuje religię, w którą wierzy większość obywateli i stara się żyć w zgodzie w aspekcie polityczno-religijnym.
Źródło definicji: Słownik języka polskiego PWN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz