Kraina refleksji

Założyłyśmy tego bloga, ze względu na potrzeby szkolne. W związku z tym, że należymy do redakcji gazetki szkolnej naszego gimnazjum, blog będzie poświęcony naszym refleksjom i opiniom na rozmaite tematy. Każdy post będzie miał inną formę prasową, takie jak : recenzje, sondy, felietony, komentarze czy wywiady. Mamy nadzieję, że zainteresują Was te wywody, a nasza praca nie pójdzie na marne. Dzięki temu blogowi pogłębicie wiedzę na temat dziennikarstwa i dowiecie się nieco o otaczającej nas na codzień rzeczywistości. Miłej lektury!

piątek, 8 czerwca 2012

Czy postać Molierowskiego Harpagona jest uniwersalna?


         Według definicji Słownika języka polskiego uniwersalny to inaczej powszechny lub ogólny, który obejmuje całokształt postaw. Zatem zadajmy sobie pytanie: Czy postać Molierowskiego Harpagona jest uniwersalna? Moim zdaniem tak, ponieważ jego główną cechą jest chorobliwe skąpstwo, które wiąże się z paradoksem życia codziennego. Harpagon w pełni ukazuje wady człowieka, które przetrwały do dziś.

            Na początku powołam się na lekturę ,,Skąpiec" Moliera, w której głównym bohaterem jest Harpagon. W książce poruszony jest problem pieniądza, który manipuluje człowiekiem. Tym sposobem osoba ta, wykazuje się patologicznym stanem chorobowym, jakim jest chciwość. Harpagon również jest owładnięty chęcią posiadania, co sprawia, że zabija wszystkie emocje i pragnienia. Często w naszym życiu stawiamy majątek na pierwszym miejscu, co powoduje zanik wszelkich uczuć ludzkich.

            Osobą, do której można porównać Harpagona jest Ebenezer Scrooge, bohater lektury ,,Opowieść wigilijna" Karola Dickensa. Oboje skąpią nawet jednego grosza dla swoich bliskich, a nawet dla samego siebie. Ich obsesyjna oszczędność powoduje, że ich relacje z bliskimi są nienajlepsze. Żałują pieniędzy na podstawowe potrzeby życiowe jak jedzenie, sprzątanie czy odzież. Obecnie również można spotkać się z ludźmi, którzy nie wydają pieniędzy na środki do życia, by obłowić się jeszcze większą ilością banknotów.

            Harpagon to nie tylko osoba skąpa, oszczędna i chciwa. Wykazuje się również miłością do pieniędzy, co potwierdzą to słowa wypowiedziane przez Harpagona w ,,Skąpcu": ,,Och, moje kochane złoto!". Można wywnioskować, że pieniądze miały dla niego największą wartość. Rodzinę stawiał na drugim miejscu, o ile w ogóle miała dla niego jakiekolwiek znaczenie. Z podobnym przypadkiem można spotkać się w filmie ,,Sala samobójców" reżyserii Jana Komasy. Film opowiada o złych relacjach między rodziną, które również występują w rodzie Harpagona. Zainteresowany jest on jedynie swoimi oszczędnościami, co powoduje zanik miłości między bliskimi osobami. Współcześni ludzie, którzy pragną mieć jak najwięcej, dużo pracują, co sprawia, że ich więzi rodzinne przestają powoli istnieć.

            Powołując się na słowa Stefana Wyszyńskiego: ,,Ludzie ratują wartość pieniądza, ale nie umieją ratować wartości życia" można wyciągnąć wniosek, iż ludzie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego jak pieniądze mogą ich niszczyć. Kierują się jedynie chęcią posiadania i wzbogacania się, nie zważając na to, co w życiu tak naprawdę jest ważne.

            Reasumując ludzie są podatni na chęć posiadania i gromadzenia pieniędzy. Moim zdaniem Harpagon idealnie wykazuje cechy, które każdy człwoeik może posiadać. Jesteśmy podatni na moc pieniądza, która może zniszczyć nasz wizerunek, relacje rodzinne, a nawet, to, co najważniejsze w życiu - uczucia. Harpagon, jako przykład uniwersalizmu wykazuje patologiczne uzależnieni od pieniądza, jednostki jak i społeczeństwa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz